- Štítky blogu
- e-bike
- elektrobicykel
- Shimano
- mazanie
- maxxis
- uvex
- gravel
- predné svetlo
- zima
- elektrobicykle
- GPS
- termofľaša
- návleky na tretry
- zimné plášte na bicykel
- cyklodoprava
- ROX
- novela zákona
- cyklokoalícia
- 750LM
- trail
- svetlo na bicykel
- Stevens
- Instinct
- ebike
- Sigma
- Galfer
- Disc
- Rotor
- Shark
- Brzdy
- minion dhf
- enduro
- Dyname
- brzdové platničky
- Altitude
- Celeste
- egravel
- getaway
- okuliare
- oceán
- eko
- sportstyle
- lgl
- ekologicky
- Bianchi
- Arcadex
- GRX
- prilba
- Powerplay
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Môžem jazdiť na elektrobicykli v zime?
Mnoho e-bikerov s poklesom teplôt ukončuje v októbri, tí otužilejší až v novembri sezónu a odkladá svoj e-bike na pár mesiacov do pivníc. No sú aj takí, čo jazdia na e-bikeu aj v zime, a preto si dnes povieme na čo myslieť pri jazde na elektrobicykli v zimnom období.
Tých čo jazdia na elektrobicykli celoročne nie je mnoho. A tak sa pokúsime presvedčiť týmito riadkami na jazdu v zimnom období niektorých z vás, čo už chceli svoj elektrobicykel odložiť na zimný spánok. Predstavte si zimnú slnečnú nedeľu, teploty hlboko pod bodom mrazu, biela snehová perina pokrýva celú krajinu a sneh pod kolesami krásne vŕzga, no skrátka ideálny čas zašportovať si. Vrátiť sa z výjazdu príjemne unavený, sadnúť doma k teplému nápoju a užiť si teplo domova. Znie to dobre, tak podˇme sa vyblbnúť do snehu.
Na čo myslieť ešte skôr než vyrazím.
Chladné počasie a mínusové teploty sa predovšetkým moc nekamarátia s batériou. Je to azda najcitliveší komponent na teplotu z elektrobicykla vôbec. Preto pre tých čo majú batériu vonku na ráme alebo len polointegrovanú do rámu doporučujeme ochranný neopren, ktorý odizoluje a ochráni batériu pred nízkymi teplotami. Jednoduchšie to majú tí, čo majú batériu plne integrovanú, vtedy ju do určitej miery ochraňuje vložka v ráme, kde je batéria usadená. No videl som už zopár proaktívnych zimných e-bikerov, ktorí si zakúpili alebo ušili neoprén na rámovú trubku, kde je batéria uložená. Vďaka tomu si o málinko predĺžia dojazd v zimnom období, ktorý je oproti letu o niekoľko percent kratší, na to určite nezabudnite pri plánovaní dĺžky trasy.
Vhodné pneumatiky vám celý výjazd v zime môžu spríjemniť. A teraz nehovorím o pneumatikách s hrotmi, i keď aj tie sa už dajú zakúpiť v našich končinách ale stále je to zriedkavý sortiment. Postačí obuť širšie plášte ako jazdíte zvyčajne. Zvýšite kontakt s povrchom, čo bude mať za príčinu lepšie záberové ale aj brzdiace vlastnosti. Zvýši sa trakcia a na snehu sa nebudete tak prepadávať. Myslite však na konštrukčné možnosti vášho e-bike, aké najširšie plášte vám vojdú do zadnej stavby, či vidlice.
PLÁŠŤ SCHWALBE ICE SPIKER PRO 27.5X2.25 (57-584) 67TPI 1100G
PLÁŠŤ SCHWALBE ICE SPIKER PRO 29X2.25 (57-622) 67TPI 1170G
PLÁŠŤ SCHWALBE ICE SPIKER PRO 27.5X2.60 (65-584) 67TPI 1241G DD RACEGUARD TLE
Pokiaľ máte vzduchovú vidlicu a tlmič, tie pri nízkych teplotách nemusia úplne dobre fungovať. Rovnako tak aj teleskopická sedlovka, tú dokonca vôbec pri mrazivých dňoch nedoporučujem používať. Všetky tieto komponenty pracujú na princípe stlačeného vzduchu a s nízkymi teplotami klesne aj tlak v týchto komponentoch. Takú sedlovku keď pri zjazde zasuniete nemusí vám už potom držať v hornej polohe keď budete chcieť pokračovať v štandardnej jazde. Pri vidlici a tlmiči pocítite iba to, že sú mäkšie a tlmenie tak rýchlo nereaguje, to zas má na svedomí zatuhnutie oleja v týchto komponentoch.
O dobrom oblečení pri zimnom výjazde asi netreba hovoriť. Dôležité je vrstvenie, rýchly odvod potu a hrejivé materiály ako napríklad merino, tie vám zimný výjazd dozaista spríjemnia. Vhod padne aj thermo fľaša s teplým čajom, ktorá dokáže udržať teplotu tekutiny až 4hodiny a nezabúdať na to, že v zime sa rýchlo stmieva, teda nezabudnúť pribaliť osvetlenie.
Na čo myslieť po návrate zo zimného výjazdu.
Najväčšie varovanie patrí pre tých, ktorí sú zvynutí po návrate z výjazdu ihneď dať e-bike na nabíjačku. Pozor, v zime tak určite nerobte. Keď sa vrátite z výjazdu, vytiahnite batériu a v miestnosti s izbovou teplotou ju nechajte nejaký ten čas postáť, až potom môžete dať batériu dobiť. Je to z rovnakého dôvodu ako keď v zime prenášate vonkom notebook alebo akúkoľvek inú elektroniku. Zmenou teploty môže na kontaktoch vzniknúť orosenie, a vy tak zapojením do elektrickej siete môžete elektroniku zoskratovať.
Pokiaľ ste jazdili po nasolených komunikáciach, dôkladne svoj elektrobicykel opláchnite. Agresívna soľ sa nekamráti hlavne s reťazou, kazetou a prevodníkom. Komponenty je vhodné potom dôkladne premazať, ale tomu sme sa venovali v samostatnej sérii článkov, ktoré nájdete tu: