Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-17 hod., So 8-12hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
06.04.2023
7.4.-10.4.23 bude kamenná predajňa ZATVORENÁ
Milí naši zákazníci, dňa 7.4.2023 až 10.4.2023 bude kamenná predajňa ZATVORENÁ.  Radi vás opäť privítame v utorok 11.4.2023 v štandardných otváracíc... čítať celé
24.12.2022
Veselé Vianoce a šťastný Nový rok 2023
Milí zákazníci, prajeme Vám pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu svojej rodiny a blízkych. Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru a úspešnú spolup... čítať celé
29.10.2022
Dňa 31.10.2022 pondelok bude kamenná predajňa ZATVORENÁ
Milí naši zákazníci, dňa 31.10.2022 pondelok bude kamenná predajňa ZATVORENÁ.  Radi vás opäť privítame v stredu 2.11.2022 v štandardných otváracích ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Správy
  3. Poradňa
  4. Ako si správne vybrať vhodný elektrobicykel (časť druhá)
01.04.2022
Poradňa

Ako si správne vybrať vhodný elektrobicykel (časť druhá)

V predchádzajúcej časti článku sme si popísali krok číslo jedna pri výbere elektrobicykla, ktorým bolo vybrať si správnu kategóriu a dnes prejdeme na krok číslo dva a tri.

Krátke video o kladných vlastnostiach elektrobicykla:

Krokom číslo dva, je vybrať si správnu alebo lepšie povedané vhodnú pohonnú jednotku.

Pohonné jednotky alebo ak chcete motory pre elektrobicykle sa rozdeľujú do troch základných kategórii. Jednou kategóriou sú motory stredové, druhou sú motory zadné a treťou motory v prednom náboji kolesa.

 

Posledne zmienená katégoria motor v prednom náboji kolesa je namenej rozšírená. Motor umiestnený do predného náboja kolesa sa používa iba pri kategórii mestských elektrobicyklov. Patrí spolu aj s motorom umiestneným v zadnom náboji kolesa medzi takzvané “neintelogetné motory”, ktorých silu pomoci určuje iba zaradený stupeň na ovládači. Predný aj zadný motor majú skoro zhodné technické riešenie a umožňujú mať na elektrobicykli rovnaké kľuky ako na klasickom bicykli, teda môžete tu mať troj alebo dvojprevodník. Zadné motory sa potom vyskytujú aj na elektrobicykloch v kategóriach mestských, crossových, horských ale aj cestných či fitness. V našich končinách sú najpoužívanejšími motory predné aj zadné od vyrobcu Bafang, to potom znamená aj najlepšiu dostupnosť náhradných dielov a servis.

Stredový motor sa potom považuje za ten “inteligentný”, nakoľko jeho pomoc nedefinuje len zvolený stupeň výpomoci na ovládači, ale ešte reaguje aj na tlak aký vyvýja jazdec na pedál. Prakticky to znamená, že ak tam mám zvolenú najväčšiu výpomoc a len zľahka našľapujem na pedál, motor nejde na maximálny výkon a šetrí tak energiu v batérii. Stredové motory ponúkajú najväčší výkon a aj naväčší krútiaci moment, preto sa používajú hlavne na horských elektrobicykloch, ale svoje miesto si našli aj na crossových, či mestských elektrobicykloch. Výrobcovia stredových pohonných jednotiek prispôsobujú motory pre jednotlivé kategórie elektrobicyklov. Napríklad stredový motor pre mestský elektrobicykel má krútiaci moment 60Nm, pre crossový 75Nm a pre horské elektrobicykle je to od 85Nm a vyššie. Medzi najrozšírenejšie značky motorov tu patrí Bosch, Shimano, Bafang, Yamaha, Panasonic. Po elektrobicykloch so stredovým motorom siahnú cyklisti, ktorí sa plánujú aj mierne spotiť, nie len nechať za seba makať motor.

Krok číslo tri je cena.

Cenová hladina elektrobicykla sa odvýja podobne ako pri klasickom bicykli od výbavy. Tu však k úrovni prehadzovačiek, bŕzd, či materiálu z akého je rám (hliník alebo karbón) ešte vstupujú premenné ako umiestnenie a úroveň motora, či kapacita batérie. Kým pri mestských je stále postačujúca kapacita batérie 504Wh, tak pri crossových a horských je už bežná kapacita 635Wh alebo 722Wh. Elektrobicykel s motorom umiestneným v prednom alebo zadnom náboji bude lacnejší ako elektrobicykel so stredovým motorom, a pri stredových motoroch plátí, že čím menší výkon, tým lacnejší.

 

Je na každom zvlášť aby si zhodnotil svoju finančnú situáciu, ale v zásade platí, že asi sa neoplatí kupovať ten najlacnejší model v danej kategórii, lebo tam budú použité tie najlacnejšie veci. No taktiež platí, že ak si kúpim elektrobicykel s najvyššou výbavou, musím potom počítať s drahším servisom ak dôjde k poruche.

Ako si správne vybrať vhodný elektrobicykel (časť prvá)

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi