Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-17 hod., So 8-12hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
06.04.2023
7.4.-10.4.23 bude kamenná predajňa ZATVORENÁ
Milí naši zákazníci, dňa 7.4.2023 až 10.4.2023 bude kamenná predajňa ZATVORENÁ.  Radi vás opäť privítame v utorok 11.4.2023 v štandardných otváracíc... čítať celé
24.12.2022
Veselé Vianoce a šťastný Nový rok 2023
Milí zákazníci, prajeme Vám pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu svojej rodiny a blízkych. Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru a úspešnú spolup... čítať celé
29.10.2022
Dňa 31.10.2022 pondelok bude kamenná predajňa ZATVORENÁ
Milí naši zákazníci, dňa 31.10.2022 pondelok bude kamenná predajňa ZATVORENÁ.  Radi vás opäť privítame v stredu 2.11.2022 v štandardných otváracích ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Správy
  3. Poradňa
  4. Ako si správne vybrať vhodný elektrobicykel (časť prvá)

Ako si správne vybrať vhodný elektrobicykel (časť prvá)

Ak práve plánujete kúpu elektrobicykla, pripravili sme pre vás zopár dobre mienených rád, ako si vybrať práve ten najvhodnejší pre vaše použitie. Chceli by sme Vám uľahčiť výber, aby ste si váš vysnívaný e-bike mohli objednať cez internet alebo, aby ste vedeli, čo presne hľadať v kamennej predajni.

 

Správny výber e-bikeu sa dá zrealizovať v troch zásadných krokoch, ale najskôr si povedzme, čo by vám mal taký elektrobicykel priniesť.

-Slobodu, to je azda najzásadnejší prínos. Slobodu, ktorú ste predtým pociťovali aj na klasickom bicykli, budete pociťovať určite ešte intenzívnejšie. Je to vďaka výkonnému motoru, ktorý vás dostane ďalej a aj vyššie do nadmosrkých výšok, na ktoré ste si už ani nepomysleli.

-Nosnosť, tá hrá v prospech elektrobicykla. Keďže pohonná jednotka vám pomáha, utiahne aj niečo naviac ako vás. Môžete si tak viac zbaliť na dlhší výlet a neriešite, že to budete musieť ťahať vy. Ale e-bike má od niektorých výrobcov aj zvýšenú konštrukčnú nosnosť, dobrým príkladom je nemecký producent bicyklov Stevens, ktorého bicykle majú konštrukčnú nosnosť až 150kg.   

-Komfort, ten je oproti klasickým bicyklom zvýšený. Komfort robia hlavne hrubšie plášte, ktoré sa na elektrobicykloch používajú. Naviac u niektorých e-bikov, ak sú osadené vhodnými ráfkami sa dajú použiť bezdušové systémy a s tým suviace nižšie tlaky v kolesách. Poďakujú sa vám potom ruky aj chrbát, ktoré nebudú tak trpieť tvrdými nárazmi od nerovností.

-Návykovosť, tá je pri elektrobicykloch extrémne vysoká. Potvrdí vám to každý muž, čo kúpil svojej žene e-bike a teraz ten jeho starý klasický bicykel leží zapadnutý prachom.  

 

Vtipne podané video, ako vás e-bike vráti opäť do hry.

 

Prvým krokom je výber správneho typu elektrobicykla

Pohonné jednotky sa dostali už takmer do všetkých kategórii bicyklov. Ponuka je teda pestrá a prejdime si jednotlivé kategórie pre koho sú určené a aké majú využitie pre vás.

 

Mestský elektrobicykel

Tento typ e-bikeu je určený na pohyb po spevnených asfaltových cestách, kde ho nečakajú žiadne prekážky a nerovnosti. Slúži na presun do práce, na nákupy, za zábavou, skrátka supluje vám auto či mestskú hromadnú dopravu. Vďaka pomoci pohonnej jednotky sa s ním môžete vybrať aj na vzdialenejší výlet, no treba dbať na plánovanie trasy, aby ste pod kolesami mali stále kvalitný podklad. Mestské elektrobicykle bývajú zvyčajne už od výroby vybavené blatníkmi, stojanom, nosičom na prepravu nákladu a osvetlením, skrátka všetkým, čo si vyžaduje pohyb v rušnej mestkej premávke.

 

Kategóriu mestských elektrobicyklov by som rozdelil ešte na dve podkategórie. Prvou sú moderné až športovo vyzerajúce mestské elektrobicykle a druhou sú mestské elektrobicykle s nízkym nástupom. Druhá spomínaná podkategória je vhodná pre cyklistov pokročilejšieho veku, ktorí mávajú problém s nastupovaním a prekračovaním hornej rámovej trubky.  

Krosový a trekingový e-bike

Táto kategória sa zľahka ponáša na tú vyššie spomínanú, tiež bývajú súčasťou blatníky, svetlá, či nosič. No sú tam drobné odlišnosti. V tejto kategórii je pravidlom odpružená vidlica pre možnosť jazdy aj po nespevnených cestách a hrubšie plášte, alebo plášte s výraznejšou vzorkou pre bezpečnejšiu jazdu mimo spevnených ciest. Geometria tohto druhu elektrobicykla je vhodná na dlhšie trasy a putovanie s batožinou na nosiči. Zvyčajne býva súčasťou nastaviteľný predstavec pre nastavenie komfortu posedu pre dlhé výjazdy.

Fitness a cestný elektrobicykel

Tieto dva druhy elektrobicyklov som spojil do jednej kategórie, nakoľko majú rovnaký základ a líšia sa len riadidlami. Kým fitness e-bike má rovné riadidlá podobné ako trekingový elektrobicykel, ten cestný ich má zahnuté. Ich základ tvorí ľahký rám, tenučké a hladké plášte, väčšinou s čo najľahším motorom a menšou kapacitou batérie pre dosiahnutie nízkej hmotnosti. Fitness elektrobicykle bývajú občas dovybavené športovými blatníkmi.   

Horský elektrobicykel

Táto kategória patrí medzi najvšestrannejšie. S horským elektrobicyklom poľahky absolvujete trasu po cestách, ale pokiaľ sa im radi vyhnete, nie je nič ľahšie, ako vybočiť  a nasmerovať si to na rôzne poľné cesty, svážnice, traily alebo môžete len tak spoznávať neprebádanú krajinu. Práve pre všestrannosť jej výrobcovia venujú najviac pozornosti a produkujú tu najviac modelov. Aj túto kategóriu je potrebné rozdeliť ešte na dve podkategórie, a to pevný horský elektrobicykel a celoodpružený horský bicykel.

Pevný horský elektrobicykel má pevný rám a odpruženú vidlicu väčšinou so zdvihmi 120 až 130 mm. Je osadený hrubými plášťami s výraznou vzorkou pre lepšiu stabilitu na nespevnených povrchoch. Býva osadený silným motorom a batériou s veľkou kapacitou pre čo najväčší dojazd. V teréne je omnoho komfortnejší, stabilnejší a má väčšiu priechodnosť nerovnosťami, ako už vyššie spomínaný trekingový elektrobicykel.

Celoodpružený horský elektrobicykel má odpruženú vidlicu a aj zadnú stavbu. Tu sa zdvihy pohybujú v rozmedzí väčšinou od 140 do 180mm. Táto kategória ponúka najviac komfortu pri jazde do kopca aj dole kopcom. S celoodpruženým horským elektrobicyklom máte zaručene najväčšiu priechodnosť terénom a užijete si s ním veľa zábavy na trailoch aj tej najväčšej obtiažnosti. Hrubé plášte a výrazná vzorka pre dobrú stabilitu v teréne sú podmienkou. Výrobcovia ich osádzajú tými najvýkonnejšími motormi a batériami s čo najväčšou kapacitou.

 

Toľko o prvom kroku pri výbere elektrobicykla, nabudúce v druhej časti článku si niečo napíšeme o kroku číslo dva a tri, ktoré by ste mali zohľadniť pred kúpou.

Ako si správne vybrať vhodný elektrobicykel (časť druhá)

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi